گرانی حمل و نقل، ترمز صادرات سنگ‌آهن را کشید

گرانی حمل و نقل، ترمز صادرات سنگ‌آهن را کشید

اکوفارس: نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن پیش‌بینی کرد که تا پایان سال حدود 30 تا 32 میلیون تن سنگ آهن در کشور تولید شود که جوابگوی نیاز داخل بوده و بعید است با روند کاهشی قیمت‌های جهانی بتوان بیش از هفت تا هشت میلیون تن صادرات انجام داد.

 

به گزارش اکو فارس و به نقل از خبرگزاری ایسنا بهرام شکوری درباره لغو تحریم‌ها در ماه جاری و تاثیر آن بر مجموعه تولید و صادرات سنگ‌آهن، اظهار کرد: اگر امروز هم تحریم‌ها برداشته شود، حتی اگر دولت مالیات نگیرد یا حقوق دولتی را صفر کند، به لحاظ اینکه زیرساخت‌های مناسب ایجاد نشده است، صادرات سنگ آهن در این قیمت‌ها بی‌معناست. زیرساخت‌های مربوط به حمل و نقل زمینی، جاده‌ای، ریلی و دریایی از فاکتورهای بسیار مهم است که تا اصلاح نشود، در قیمت‌های پایین هیچ‌گونه قدرت رقابتی را در بازار نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر تاثیر کاهش قیمت جهانی سنگ آهن بر صادرات اظهار کرد: حاشیه سود سنگ آهن و حتی فولاد در مقاطعی بالا بود، به همین دلیل تحریم‌ها، نبود زیرساخت‌های لازم، نبود مناسبات بانکی یا نرخ بالای بهره‌های بانکی شاید اثرش را خیلی نشان نمی‌داد اما امروز که قیمت‌ها به حداقل خود رسیده است، کفایت، مدیریت و زیرساخت‌ها خود را نشان می‌دهند.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن با تاکید بر تاثیر تحریم‌ها بر صادرات سنگ آهن گفت: تحریم‌ها برای صادرات همه محصولات به خصوص محصولات معدنی از جمله سنگ آهن به لحاظ مراودات مالی که وجود دارد تاثیر داشته است، زیرا به دلیل تحریم‌ها روابط بانکی ممکن نبود اما بعضی از مشکلات در حوزه صادرات به تحریم‌ها ارتباطی ندارد، بخشی مربوط به خود بنگاه‌ها و بخشی مربوط به محیط داخلی و زیرساخت‌هاست.

شکوری با اشاره به چالش‌های حوزه سنگ آهن گفت: برای مثال قیمت را در خصوص سنگ آهن دانه‌بندی‌شده بین معادن بخش خصوصی و معادن بزرگ و شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده استرالیایی و برزیلی مقایسه کردیم و دریافتیم که قیمت‌های ما در معادن کاملا رقابتی است.

وی ادامه داد: وقتی این محصول را به مبادی صادراتی می‌رسانید به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب در کشور، تولیدکنندگان و صادرکنندگان هزینه‌های حمل زمینی، ریلی و دریایی بالایی را پرداخت می‌کنند، درنتیجه وقتی این محصول به مبادی صادراتی می‌رسد دیگر قابلیت رقابت را با کمپانی‌های بزرگ ندارد.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن افزود: مثلا هزینه حمل و نقل زمینی کشورهای دیگر نزدیک به پنج دلار است در صورتیکه هزینه حمل و نقل زمینی ما بین هشت تا 12 دلار است. همین‌طور هزینه حمل و نقل دریایی ما بین هشت تا 10 دلار است اما هزینه‌های حمل و نقل دریایی آنها دو دلار است؛ در این صورت قدرت رقابت از صادرکننده ایرانی گرفته می‌شود و این موضوعات ربطی به تحریم‌ها ندارد.

شکوری با بیان اینکه بخشی از زیرساخت‌ها مربوط به تحریم‌ها و بخشی مربوط به نگاه حاکمیت است، افزود: تا دیروز نفت 100 دلاری در کشور فروش رفته و ارزهای حاصله برای کشور آمده است، اما به زیرساخت‌ها اهمیت داده نشده و این پولها در زیرساخت ها هزینه نشده است.

وی با اشاره به توجه دولت به اهمیت موضوع زیرساخت‌ها بیان کرد: با رفع تحریم‌ها، همه دنبال این هستند که سرمایه‌گذارهای خارجی را در تولید فعال کنند در حالی که مهمترین بخشی که باید در پساتحریم در آن سرمایه گذاری شود، توسعه زیرساخت‌هاست و اولین چالشی که دولت با آن روبرو است همین موضوع است.

تصویر اصلی محتوا